ABC půjčky online


Jaké doklady je nutné doložit pro vyřízení hypotéky?

Uvažujete o vyřízení hypotéky a váháte? Sazby hypotečních úvěru se sice postupně zvyšují, ale pořád by bylo bláhové, kdyby se tato stálé výhodná nabídka, promarnila. Vyřízení hypotéky není úplně tak snadná věc, ale ještě před tím, než se rozhodnete jít do banky, můžete si určitou část před připravit. Ušetříte si tím čas i nervy.

Přemýšlejte předem

Pro první úvahu je nutné přemýšlet na jaký účel chcete hypotéku čerpat, o jak velkou částku bude nutné požádat a na jak dlouho. Neméně důležité je vybrat si tu správnou banku. Častou chybou se stává, že se tento krok podceňuje a lidé se nedostatečně informují o jednotlivých nabídkách hypotečních úvěrů. Tradičním omylem je, spoléhat se jen na úrok. Jen úrok totiž neodráží to, kolik za hypotéku nakonec zaplatíte. Nízký úrok by neměl být pro žadatele rozhodující parametr. Spíše než úroku by měli žadatelé brát v potaz RPSN, tedy všechny poplatky včetně úroku přepočteny na rok. Proto je RPSN směrodatný ukazatel toho, jak je úvěr doopravdy drahý.

Kolečko schůzek a dokládání

Po výběru správné banky a jejím oslovení nasleduje kolečko schůzek a dokládání skutečností. Vše se bude odvíjet od toho, kolik máte našetřeno vlastních prostředků a o jak velký úvěr chcete žádat. V bance se na základě doložených dokladů bude posuzovat vaše bonita a poté se rozhodne, zda bude vaší žádosti vyhověno. Nejvíce ovšem banku bude zajímat, zda budete schopni úvěr splácet.

Jaké doklady bude nutné doložit?

Banky posuzují každý případ individuálně, vesměs jsou ale základní požadavky podobné:

  • 1) Většina bank požaduje dva doklady totožnosti: platný občanský průkaz, řidičský průkaz nebo pas
  • 2) Potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele nebo daňové přiznání u OSVČ
  • 3) Výpis z účtu, někdy stačí poslední, jindy je nutné doložit poslední 3 nebo 6 výpisů
  • 4) Výpis z úvěrového registru si banky obstarávají sami, na základě vašeho souhlasu
  • 5) Znalecký posudek, jehož součástí je list vlastnictví
  • 6) Kupní smlouva – při koupi nemovitosti
  • 7) Pojistná smlouva k zastavené nemovitosti vinkulované ve prospěch banky
  • 8) Stavební povolení a rozpočet – pokud půjde o větší rekonstrukci

Doklady určené pro výstavbu nemovitosti

Pokud bude z hypotéky financována výstavba nová bude nutné doložit dokladů více, než třeba u rekonstrukce. Smlouva o dílo, geometrický plán, stavební povolení, projektová dokumentace a rozpočet nákladů. To, jaké doklady bude chtít banka, záleží na tom, v jaké fázi žádáte o hypotéku - zda jste již započali stavbu z vlastních prostředků nebo máte jen pozemek a ještě nestavíte nebo potřebujete peníze jen na koupi pozemku.

Pak už stačí jen čekat

Po kompletaci žádosti už jen počkáte na výsledek. Ten může být do několika dnů, ale i týdnu. Všechny doložené dokumenty se totiž ověřují a to může zabrat dost času. Pokud dojde ke schválení úvěru následuje podpis dokumentace – podepíšete úvěrovou smlouvu, návrh na vklad zástavního práva do katastru, případně jiné dokumenty podle podmínek schválené hypotéky.


10.3.2019

Kontaktní informace provozovatele ABC Půjčky
Podmínky použití a ochrana osobních údajů

© 2023 všechna práva vyhrazena.