ABC půjčky online


RPSN - Co je to RPSN

Zkratka RPSN představuje Roční Procentuální Sazbu Nákladů. Jde o procentuálně vyjádřenou hodnotu částky, kterou skutečně za daný finanční produkt (obvykle půjčku) žadatel zaplatí ročně navíc.

V RPSN jsou zahrnuty úroky a všechny poplatky, které si banka nebo jiná instituce opravdu za danou půjčku ročně účtuje. Proto by se při výběru půjčky či úvěru měla brát v úvahu právě roční procentuální sazba nákladu (RPSN), kterou je možné porovnat u jednotlivých druhů půjček napříč celým finančním trhem. Všechny hodnoty jsou totiž v procentech a jednoduchým srovnáním sazeb můžeme snadno vybrat nejvhodnější druh půjčky, která splňuje potřebné požadavky. Žádná jiná hodnota ani ukazatel u půjček nám nedává přesnější informaci o tom, kolik skutečně zaplatíme.

RPSN je ze zákona povinné

RPSN je ze zákona povinné uvádět u každé reklamy či informace o úvěrovém produktu. Tato povinnost byla uzákoněna, protože banky často lákaly na nízký úrok, který byl následně kompenzován velkými poplatky například za vyřízení půjčky či vedení účtu. RPSN se uváděla někde v rohu malým písmem a nízký úrok byl nejvýraznějším prvkem uprostřed. Vždy totiž banky soupeřili o klienty právě díky „nízkému úročení“ a při sjednání půjčky byl klient nemile překvapen celkovou sumou, kterou následně musel ročně platit. K tomu by již v současnosti nemělo docházet a vždy by u informací o půjčce měla být viditelně připojena i RPSN.

Úrok x RPSN

Proto je vhodné nesledovat pouze úrok, ale také RPSN. V konečném důsledku totiž může být půjčka s vyšší úrokovou sazbou výhodnější než půjčka s nižší a to právě díky RPSN, které muže být přesně naopak a je právě tím ukazatelem, který je pro srovnání vhodné použít. RPSN je zkrátka vše říkající hodnota, o kterou se můžete při rozhodování opřít a máte jistotu, že další navýšení půjčky nad tuto procentuální sazbu není možné.


11.9.2010

Kontaktní informace provozovatele ABC Půjčky
Podmínky použití a ochrana osobních údajů

© 2023 všechna práva vyhrazena.